Dźwigi

Usługi dźwigiem 35 ton – zapraszamy do współpracy

Zadzwoń 605 28 78 02
Chętnie przedstawimy szczegółową ofertę i odpowiemy na wszelkie pytania

dzwigi-olsztyn

Dźwig, to nie tylko ta maszyna, którą prawie wszyscy,  nie mający z tego rodzaju urządzeniami do czynienia, zwykli nazywać dźwigiem. Ten kolos widoczny w krajobrazie stoczni, portu lub na budowie, gdzie transportuje się ładunki na duże wysokości to żuraw. Dźwigiem  jest również każde urządzenie, które potocznie nazywamy wyciągiem lub windą. Dźwigi to rodzaj dźwignic – bo do takiej rodziny maszyn należą -które przeznaczone są do przemieszczania ładunków, w tym również ludzi w kabinach lub na platformach. Transport odbywa się wzdłuż sztywnych prowadnic, których kąt nachylenia w stosunku do podłoża jest większy niż 15 stopni i odbywa się zwykle na znaczną wysokość. Słów kilka o najbardziej znanych urządzeniach, zwanych dźwigami. Więcej o żurawiach w oddzielnych artykułach. Poniżej króciutkie charakterystyki pozostałych, najbardziej znanych i najczęściej spotykanych dźwigów.
Wszyscy znamy dźwig szybowy, zwany potocznie windą. Jest to dźwignica, obudowana zamkniętym lub częściowo otwartym szybem. Konstrukcja szybu może być żelbetowa, murowana lub stalowa, przeszklona lub obudowana innym materiałem. Winda posiada kabinę, poruszającą się między prowadnicami, których odchylenie od pionu jest mniejsze niż 15 stopni. Podnoszenie kabiny odbywa się przy pomocy wciągarki umieszczonej w części górnej szybu lub dźwignik umieszczony na jego dnie.  Winda obsługuje ustalone poziomy i sterowana jest automatycznie,  zwykle z możliwością ręcznego wybierania wysokości, na jakiej powinna się zatrzymać. Służy do transportu osób, towarów lub pojazdów.
Na budowach oprócz żurawi możemy spotkać inny, mniej rzucający się w oczy rodzaj dźwigów. Może to być na przykład dźwig zwany budowlanym, masztowym lub przyściennym. Jego maszt lub inaczej wieżę montuje się do fasady budynku. Ładunki przemieszczane są wzdłuż wieży na platformie lub w kabinie transportowej. Ze względu na rodzaj zastosowanego napędu dźwigi budowlane przyścienne dzieli się na linowe i zębatkowe. Pewną ciekawostką jest stosowany do dzisiaj dźwig kubełkowy typu paternoster. Był on bardzo popularny na początku XX wieku, jednak wycofano się z jego powszechnego stosowania ze względu na duże ryzyko wypadków. Niebezpieczeństwo tkwi w używaniu otwartych kabin.

GOS Dźwigi Olsztyn. Zapraszamy